Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: pawel »

Cześć!
Jaka jest relacja pięciu mądrości do pięciu elementów? Czy są tutaj różnice między Dzogczen a Tantrą?

uff... udało mi się to pytanie jakoś niegłupio sformuować :)
Paweł
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
pawel pisze:Jaka jest relacja pięciu mądrości do pięciu elementów? Czy są tutaj różnice między Dzogczen a Tantrą?
Co reprezentuje /jakie formy/ pięć mądrości, a co reprezentuje /jakie formy/ pięć elementów?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: pawel »

Hej!
Co za spotkanie w środku nocy :)
Chodzi mi o relację 5 mądrości:
-zwierciadlanej
-spełniającej
-równowagi
-pustki
-rozróżniającej
do 5 elementów: ziemi, wody, powietrza, ognia i przestrzeni w Tantrze i Dzogczen
(ew. do 5 świateł: żółtego, niebieskiego, zielonego, białego i czerwonego). :serce:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
pawel pisze:Chodzi mi o relację 5 mądrości:
-zwierciadlanej
-spełniającej
-równowagi
-pustki
-rozróżniającej
Jak wyglądają formy, które reprezentują te mądrości w tantrze?
pawel pisze:do 5 elementów: ziemi, wody, powietrza, ognia i przestrzeni w Tantrze i Dzogczen
Jak wyglądają formy, które reprezentują te elementy tantrze?
pawel pisze:(ew. do 5 świateł: żółtego, niebieskiego, zielonego, białego i czerwonego). :serce:
A tu się zaczyna druga bajka ;) dzogczen :serce:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: pawel »

kunzang,
nie rozumiemy się.

Nie chodzi mi o formy, lecz o realizację (a konkretnie - oczywiście - o teoretyczne ujęcie tematu w Dzogczen i Tantrze).
Tenzin Wangyal Rinpocze, 'Cuda Naturalnego Umysłu' pisze:W procesie nirwany pustka pierwotnego stanu powoduje powstanie pięciu czystych świateł, z których każde stanowi czyste źródło energii żywiołu. Tych pięć czystych świateł daje początek pięciu przejrzystym mądrościom żywiołów.
Pytanie moje jest następujące: czy wg nauk Tantry i nauk Dzogczen te same mądrości związane są z tymi samymi światłami i żywiołami, czy też są różnice?
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: pawel »

kunzang pisze:Witam


Jak wyglądają formy, które reprezentują te mądrości w tantrze?

Jak wyglądają formy, które reprezentują te elementy tantrze?
Moja odpowiedź:
Tenzin Wangyal Rinpocze, 'Leczenie formą, energią i światłem' pisze: W tybetańskiej kulturze uważa się, że 5 żywiołów - ziemia, woda, ogień, powietrze i przestrzeń - stanowi istotę wszystkich rzeczy i procesów. Tybetańska filozofia zajmuje się ich wzajemnymi oddziaływaniami.(...)
Nazwy poszczególnych żywiołów mają jedynie symboliczne znaczenie. Opisują one określone właściwości i sposoby działania poprzez analogię występującą w środowisku naturalnym.(...)
Każdemu żywiołowi przypisuje się np. określone właściwości fizyczne (...) żywioły powiązane są też z różnymi emocjami temperamentami, kierunkami, kolorami, smakami, rodzajami fizycznej konstrukcji, chorobami, sposobami myślenia i charakterem. Z 5 żywiołów powstaje 5 zmysłów oraz 5 obszarów zmysłowego doświadczenia, 5 negatywnych emocji i 5 mądrości, a także 5 gałęzi ciała.(...)
W tradycji tybetańskiej żywioły są (...) rozumianenie nie tylko w ujęciu metaforycznym. Żywioły w przyrodzie stanowią subtelniejsze lub bardziej podstawowe formy 5 aspektów pierwotnej energii egzystencji.(...)
Nauki o żywiołach przyniosą nam niewielki pożytek, jeśli pozostaną jedynie abstrakcją, sposobem, w jaki wszystko możemy podzielić na 5 kategorii. Wiedza na temat żywiołów staje się użyteczna dopiero wtedy, kiedy połączy się ją z doświadczeniem, a następnie wykorzysta w pozytywny sposób w celu poprawienia jakości życia. Zanim jednak będziemy mogli zastosować owo zrozumienie, musimy najpierw zapoznać się z żywiołami, początkowo pozostając na poziomie obrazów i metafor.
Zadając swoje pytanie inaczej: czy obrazy i metafory związane z pięcioma żywiołami są takie same w Tantrze i Dzogczen?
Postaraj się odpowiedzieć.
Jeśli chodzi o Twoje pytania, różne formy reprezentują zarówno mądrości, jak i elementy w Tantrze - np. sylaby, kolory, gesty i postacie.
kunzang pisze: A tu się zaczyna druga bajka ;) dzogczen :serce:

Pozdrawiam
kunzang
Na podstawie tego cytatu:
Tenzin Wangyal Rinpocze, 'Cuda Naturalnego Umysłu' pisze:W procesie nirwany pustka pierwotnego stanu powoduje powstanie pięciu czystych świateł, z których każde stanowi czyste źródło energii żywiołu. Tych pięć czystych świateł daje początek pięciu przejrzystym mądrościom żywiołów.
raczej pomyślałbym, że to ta sama bajka.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
pawel pisze:Zadając swoje pytanie inaczej: czy obrazy i metafory związane z pięcioma żywiołami są takie same w Tantrze i Dzogczen?
W wypadku pogladu y.b. zasada jest ta sama.
pawel pisze:Jeśli chodzi o Twoje pytania, różne formy reprezentują zarówno mądrości, jak i elementy w Tantrze - np. sylaby, kolory, gesty i postacie.
Jakie postacie reprezentują madrości, a jakie postacie reprezentują elementy?
pawel pisze: (...) raczej pomyślałbym, że to ta sama bajka.
No tak - przecież nie przeczyłem... lecz, to jest druga bajka - bazuje ona wyłacznie na światłach, pierwsza bajka, to tantra, która wspiera się formą.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: pawel »

kunzang pisze: Jakie postacie reprezentują madrości, a jakie postacie reprezentują elementy?
W sumie, nie jestem taki pewien czy to różne postacie - mam na myśli np. Boginie Elementów. Reprezentują one czysty (oświecony) aspekt elementów - więc mądrości też?

Natomiast masz pewnie na myśli, że istnieją postacie reprezentujące wyłącznie 5 mądrości (np. 5 bóstw z praktyki Kunzang A-khor?)?
Ale z drugiej strony, każde bóstwo ma 5 aspektów, każdy związany z jednym z elementów (w centrum przestrzeń, na wschodzie ziemia, na północy powietrze, na południu woda, a na zachodzie ogień).
kunzang pisze:
pawel pisze: (...) raczej pomyślałbym, że to ta sama bajka.
No tak - przecież nie przeczyłem... lecz, to jest druga bajka - bazuje ona wyłacznie na światłach, pierwsza bajka, to tantra, która wspiera się formą.

Pozdrawiam
kunzang
A to rozumiem :)
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: pawel »

To zapytam wprost:
zauważyłem, że w 'Cudach...' ze światłem żółtego koloru związana jest mądrość zwierciadlana, natomiast w 'Leczeniu...' z elementem ziemi jest związany kolor żółty i mądrość równości.
Stąd zapytałem o różnice.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
pawel pisze:W sumie, nie jestem taki pewien czy to różne postacie - mam na myśli np. Boginie Elementów. (...)
Dobrze, zatem mamy pięć żeńskich postaci.
pawel pisze:Natomiast masz pewnie na myśli, że istnieją postacie reprezentujące wyłącznie 5 mądrości (np. 5 bóstw z praktyki Kunzang A-khor?)? (...)
Tu mamy pięciu buddów z partnerkami.

Co generalnie reprezentuje forma męska, a co żeńska i z czym są związane?
pawel pisze:zauważyłem, że w 'Cudach...' ze światłem żółtego koloru związana jest mądrość zwierciadlana, natomiast w 'Leczeniu...' z elementem ziemi jest związany kolor żółty i mądrość równości.
Do jakich postaci odnosi się opis w: ''Cudach naturalnego umysłu''; a do jakich w: ''Leczeniu formą, energią i światłem''? Tu masz klucz do zrozumienia tych różnic - czyli co reprezentuje forma męska, a co żeńska.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pytanie o pięć mądrości - potrzebna mądra odpowiedź

Nieprzeczytany post autor: pawel »

Dzięki! :padam:
No to mam o czym myśleć :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”