główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
miglance pisze:Moim zaniem jest to sprzeczne z uniwersalizmem Buddy - Dhamma jest skuteczna w kazdym miejscu.
a czy ktoś twierdzi, że takie pielgrzymki są warunkiem koniecznym do przebudzenia?

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Na pewno moga byc zrodlem dobrego biznesu. :P

W sumie to nie mam nic przeciwko.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Miglance,
miglance pisze:W sumie to nie mam nic przeciwko.
Nie masz nic przeciwko temu, że "jest to sprzeczne z uniwersalizmem Buddy", czy temu, że te miejsca "moga byc zrodlem dobrego biznesu"?

Pozdrawiam,
Piotr
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

miglance pisze:Heh i kto tu podwaza Kanon? 8)
Bardzo serdecznie Cie witam, Drogi Miglancu... W Paragwaju bowiem nowy dzien, ptaszki spiewaja, etc. ...

Kanon nie jest Pismem Swietym, który jest do zbawienia (czyt. oswiecenia) koniecznie potrzebny. Kiedy pisalem, ze Dammapali "nie podwaza Kanonu", nie mialem na mysli, ze swiecie w niego wierzy, tylko ze zaklada ze sa w nim najwczesniejsze zródla sluzace do poznania autentycznej nauki Siddhatthy Gotamy. Zgadzam sie z Toba, ze Sutry Mahajana sa napisane duzo piekniejszym jezykiem i dla srediego czytelnika-intelektualisty sa lektura bardziej atrakcyjna, tylko ze ja nigdy nie moge sie polapac co do tego, który to Budda napisal :?
Tak wiec, spekujacje a nawet powazne studia (których nota bene jest duzo) na temat, które fragmenty Kanonu sa wczesniejsze, a które pózniejsze nie jest jego podwazaniem.

Ah, bylbym zapomnial... I pozdrawiam równie serdecznie jak przy powitaniu :twisted:
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

co do tego, czy to sam Blogoslawiony powiedzial czy pózniej dopisano, to jedno (o tym chcialbym przy okazji, bo temat ciekawy) a czy interpretowac to jako nakaz pielgrzymowania czy praktyki majacej pomóc w cwiczeniu uwaznosci, to drugie. W tym ostatnim przypadku, trzeba by sie wiec jednak zgodzic, ze Blogoslawiony nie nakazywal rytualów tylko praktyke. Jesli pilegrzymka do jakiegos miejsca jest forma praktyki (jedna z wielu) to nie ma sprawy.
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
Isidatta pisze:W tym ostatnim przypadku, trzeba by sie wiec jednak zgodzic, ze Blogoslawiony nie nakazywal rytualów tylko praktyke. Jesli pilegrzymka do jakiegos miejsca jest forma praktyki (jedna z wielu) to nie ma sprawy.
o jasne, ale jeśli taka praktyka stanie się popularnym zwyczajem jego uczniów, to nazywa się to obrządkiem. Wydaje mi się, że przekład Thanissaro Bhikkhu, daje tu ciekawsze światło na ten fragment, wraz z istotnym wstępem, który przeoczyłem ostatnio:

"In the past, lord, the monks in all directions, after ending the Rains retreat, came to see the Tathagata. Thus we got to see & attend to the monks who inspire the heart. But now, after the Blessed One is gone, we won't get to see or attend to the monks who inspire the heart."

"Ananda, there are these four places that merit being seen by a clansman with conviction, that merit his feelings of urgency & dismay (samvega)."


Pozdrawiam,
Piotr
truelove
Posty: 217
Rejestracja: czw gru 14, 2006 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hindu

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: truelove »

hej,

a propos czczenia relikwii- jak byłem w Wawie na wystawie relikwii Buddy czułem taki power, ciężką, duchową moc, że przyciskało mnie do ścian.Tam były relikwie 500 Arahantów :)!!!!!!!
Albo niedawno przechadzałem się z kimś do kogo mam dość dużo szacunku i oddania i intuicyjnie chciałem mieć tą osobę po swojej prawej stronie, jakaś świadomość mnie do tego przywodziła. Coś w tym jest, wg mnie.

Hm.

Dhamma zgadza się z prawem Wszechświata :shock:

pozdrowienia

tl



Σ Σ Σ Σ Σ Σ Σ
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Cos w tym jest, tylko co? Mnie zas prochy swietych nie wzruszaja, a inspiruja np. takie wiersze z tej samej sutty, która cytowal tu Piotr:

"Therefore, Ananda, be islands unto yourselves, refuges unto yourselves, seeking no external refuge; with the Dhamma as your island, the Dhamma as your refuge, seeking no other refuge.
[...]
And the Blessed One spoke to the Venerable Ananda, saying: "Ananda, the twin sala trees are in full bloom, though it is not the season of flowering. And the blossoms rain upon the body of the Tathagata and drop and scatter and are strewn upon it in worship of the Tathagata. And celestial coral flowers and heavenly sandalwood powder from the sky rain down upon the body of the Tathagata, and drop and scatter and are strewn upon it in worship of the Tathagata. And the sound of heavenly voices and heavenly instruments makes music in the air out of reverence for the Tathagata.

Yet it is not thus, Ananda, that the Tathagata is respected, venerated, esteemed, worshipped, and honored in the highest degree. But, Ananda, whatever bhikkhu or bhikkhuni, layman or laywoman, abides by the Dhamma, lives uprightly in the Dhamma, walks in the way of the Dhamma, it is by such a one that the Tathagata is respected, venerated, esteemed, worshipped, and honored in the highest degree. Therefore, Ananda, thus should you train yourselves: 'We shall abide by the Dhamma, live uprightly in the Dhamma, walk in the way of the Dhamma.'"
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Moja opinia jest taka, ze Kanon Palijski to zapis pogladow buddyjskiech z okresu panowania Asioki i III Soboru Buddysjkiego. Pierwsza w kolejnosci sutta Smannaphala jest opisem tych pogladow, ktore uznano za heretyckie na tym soborze. Sama postac Ajatasattu jest dosc podobna do Asioki. Z tego okresu pochadza najstarsze slady buddyzmu. Prawdopodobnie Buddyzm istnial wczesniej, ale raczej byl jedna z wielu malych indyjskich sekt. Dopiero w czasach Asioki stal sie religia masowa.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Miglance,

:shock:

mógłbyś napisać dlaczego uważasz, że na tym soborze tworzono sutty? Do tej pory było mi wiadomo, że stworzono tam Kathaavatthu (część Abhidhammy) w której to różne poglądy krążące wśród buddystów były poddane krytyce (ale nie te z Saama~n~naphala Sutty).

Pozdrawiam,
Piotr

P.S.: Pierwsza sutta w zbiorze Diigha, to Brahmajaala a nie Saama~n~naphala.
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Na soborze nie mogly powstac sutty. Co najwyzej mozna bylo ustalic jakie teksty wlaczyc do Kanonu. Kanon Palijski powstawal w tym czasie, czesc pewnie pozniej.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Miglance,

czyli źle Cię zrozumiałem, myśląc że mówiąc:
Pierwsza w kolejnosci sutta Smannaphala jest opisem tych pogladow, ktore uznano za heretyckie na tym soborze. Sama postac Ajatasattu jest dosc podobna do Asioki.
sugerowałeś, że ta sutta powstała w czasie panowania króla Asoki?

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Sadze, ze wiele z sutt powstalo w tamtym okresie. Kazdy tekst zaczyna sie od slow "tak slyszalem" co uniemozliwia datowanie, ale wyklucza, by byly to relacje naoczne. Z drugiej strony jest malo prawdopodbne by Kanon powstal na Sri Lance, gdyz jest zapisany w bezblednym jezyku pali, i nie ma zadnych cejlonskich nalecialosci. Zatem na Sri Lanke musial dotrzec z Indii, co nastapilo prawdopodobnie w czasie Asioki.

Prawda jest taka, ze najstarsze zachowane slady Buddyzmu pochodza z tego okresu. Przed Asioka Buddyzm prawdopodbnie byl jedna z wielu joginicznych sekt indyjskich, a dopiero ten wladca uczynil z Buddyzmu religie panstowa. To sprawilo, ze zdobyl wielu wyznawcow wsrod ludzi wyksztalconych, ktorzy mogli zajac sie ustalaniem szczegolow nauki i kodyfikowaniem tesktow. Wtedy tez pewnie wiele opowiadan przybralo forme sutt, ktore pokatalogowano. Byc moze wiele z tych tekstow pochodzi jeszcze z wczesniejszych czasow, ale nie mamy na to dowodow. Okres Asioki jest najstarsza data historyczna, co do ktorej mamy pewnosc. :)
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Miglance,

większość z tego co znamy pod postacią Tipi.taki, było przekazywane ustnie w formie recytacji do czasu spisania tekstów na Sri Lance w pierwszym wieku przed Chrystusem. Wcześniej prawdopodobnie w ogóle nie operowano pismem w tej sferze. W czasie panowania Asoki pojawiły się jego edykty wykute w kamieniu i to są pierwsze namacalne ślady o których mówisz. Nie implikuje to jednoznacznie, że cała doktryna powstawała w tym okresie. Opinie co do tego w jakiej mierze te słowa można by przeciągnąć w przeszłość różnią się wśród badaczy i nie ma jednolitej opinii (można wręcz powiedzieć, że różnią się one diametralnie).

Co moim zdaniem jest ciekawe, to fakt że ustny przekaz jest cięższy do sfałszowania i zakłamania niż pisemny, jednak o wiele trudniejszy do utrzymania (z tego powodu właśnie nastąpiło spisanie recytacji na palmowych liściach). Gdy recytuje się słowa w grupie, to w razie pomyłki pozostała część grupy zwykle ma skłonność do poprawy. Pisma powielane na dużą skalę zwykle zaczynają same żyć swoim życiem i właściwie, bez współczesnych metod badań naukowych, ciężko jest stwierdzić ich autentyczność (zazwyczaj z jakimś prawdopodobieństwem).

Pozdrawiam,
Piotr

P.S.: Czyli jednak Cię dobrze zrozumiałem. 8)
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Nie wiem czy znacie te artykuly?:

1. "How old is the Suttapiṭaka?: The relative value of textual and epigraphical sources for the study of early Indian Buddhism" autorstwa Alexandra Wynne´a http://www.budsas.org/ebud/ebsut055.htm

2. "Chronology ofthe Pali Canon" prze Bimala Churn Law, Ph.D., M.A., B.L. http://ccbs.ntu.edu.tw/FULLTEXT/JR-ENG/bcl.htm

Szczególnie ten drugi, uwazam ze wprowadza wiele interesujacych faktów rozjasniajacych nasza dyskusje. Chyba sie zgodzimy co do tego, ze ani caly Kanon ani kazdy Koszyk z osobna nie sa spójnymi dzielami tylko zbiorami tekstów pochodzacych z róznych czasów. Autor tego drugiego artykulu krytykuje tradycyjna forme historycznego "uporzadkowania" tych czesci przedtsawiona kiedys przez Rhys Davids z Pali Text Society i proponuje taka oto kolejnosc:

(1) The simple statements of Buddhist doctrines now found, in identical words, in paragraphs or verses recurring in all the books.
(2) Episodes found, in identical works, in two or more of the existing books.
(3) The Silas, the Parayana group of sixteen poems without the prologue, the atthaka group of four or sixteen poems, the sikkhapadas.
(4) The Digha, Vol. l, the Majjhima, the Samyutta, the Anguttara, and earlier Patimokkha code of 152 rules.
(5) The Digha, Vols. II & III, the Thera-Theri-Gatha, the collection of 500 Jatakas, the Suttavibhanga, the Partisambhidamagga, the Puggala-pannatti and the Vibhanga.
(6) The Mahavagga and the Cullavagga, the Patimokkha code completing 227 rules, the Vimanavatthuand Petavatthu, the Dhammapadaand the Kathavatthu.
(7) The Cullaniddesa, the Mahaniddesa, the Udana, the Itivuttaka, the Suttanipata, the Dhatukatha, the Yamakaand the Patthana.
(8) The Buddhavamsa, the Cariyapitaka and the Apadana.
(9) The Parivarapatha.
(10) The Khuddakapatha.


Przy okazji rad bym sie dowiedziec czy znane Wam sa jakies publikacje, które podjely by sie trudu sprecyzowania jakie to sa mianowicie te fragmenty, o których mowa w pierwszym punkcie (The simple statements of Buddhist doctrines now found, in identical words, in paragraphs or verses recurring in all the books); jest Wam zana jakas lista? Sposób na odtworzenie takowej listy?

Dziekuje.
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Na pewno doktryna Wspolzaleznego Powstawania i 4 Prawdy - te formuly powtarzaja sie wielokrotnie i sa obecnie nie tylko w pismach palijskich, ale tez u mahajanistow.
Anatta
Posty: 43
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 18:34
Lokalizacja: z grodu Kraka
Kontakt:

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: Anatta »

miglance pisze:Na pewno doktryna Wspolzaleznego Powstawania i 4 Prawdy - te formuly powtarzaja sie wielokrotnie
I w tym właśnie tkwi "główna różnica" - w Therawadzie 4 Prawdy są absolutną podstawą nauczania, a w Mahajanie... Cóż, może miałem pecha, ale spośród wielu mahajanistów i wadżrajanistów, z którymi miałem do czynienia w realu, naprawdę nieliczni tylko znali treść 4 Prawd (trochę lepiej było pod tym względem ze współzależnym powstawaniem), za to niemal wszyscy świetnie byli obeznani w różnych wizualizacjach, pokłonach, mantrach, medytacjach tęczowych świateł, bóstwach-bodhisattwach, buddach przeszłych i przyszłych, uzasadnianiu pustki za pomocą fizyki kwantowej itp.
Theravada & Vipassana:
http://wydawnictwo.anatta.pl
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: miglance »

Pustke to mozna rownie dobrze uzasadnic za pomoca anatta :D
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

no wlasnie: anica, dukkha i anatta moglaby byc trzecia doktryna/formula na tej liscie. Co wiecej?
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Anatta
Posty: 43
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 18:34
Lokalizacja: z grodu Kraka
Kontakt:

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: Anatta »

miglance pisze:Pustke to mozna rownie dobrze uzasadnic za pomoca anatta :D
Pustki nie trzeba uzasadniać, tylko jej doświadczyć :P
Theravada & Vipassana:
http://wydawnictwo.anatta.pl
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Czołem Isidatta,
Isidatta pisze:jest Wam zana jakas lista? Sposób na odtworzenie takowej listy?
z tego co pamiętam to trochę było na ten temat w tym wykładzie:

http://www.bswa.org/modules/mydownloads ... =3&lid=280

Pozdrawiam,
Piotr
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

piotr pisze:Czołem Isidatta,
Isidatta pisze:jest Wam zana jakas lista? Sposób na odtworzenie takowej listy?
z tego co pamiętam to trochę było na ten temat w tym wykładzie:

http://www.bswa.org/modules/mydownloads ... =3&lid=280

Pozdrawiam,
Piotr
Dzieki Piotr,

nie wiesz przypadkiem czy ten wyklad jest tez dostepny w wersji pisemnej?

Pzdr.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: główne różnice pomiędzy Therevadą a innymi szkołami?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Czołem,
Isidatta pisze:nie wiesz przypadkiem czy ten wyklad jest tez dostepny w wersji pisemnej?
nie spotkałem takiej.

Pozdrawiam,
Piotr
Zablokowany

Wróć do „Buddyzm Theravada”