Nauczyciele Theravady

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Marek82
Posty: 24
Rejestracja: pt gru 15, 2006 11:12

Nauczyciele Theravady

Nieprzeczytany post autor: Marek82 »

Chciałbym się dowiedzieć czy są w Polsce jacyś kompetentni nauczyciele Theravady? Czy są nauczyciele Theravady posługujący się językiem polskim? Czy są nauczyciele Theravady posługujący się językiem angielskim, do których można kierować pytania przez internet?
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Nauczyciele Theravady

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Eeee.... nie?

Na razie trzeba poczekać na jakiegoś naszego, polskiego theravadina z prawdizwego zdarzenia. Co do ruchu laypeople - to są nauczyciele Vipassany, do których wiem, że po przetrwaniu 10-dniowego kursu można potem zadawać pytania. Ostatnio jak zrobiłem kurs i przy końcu zadałem pytanie face-to-face bardzo pozytywnie zdziwiła mnie odpowiedź na moje pytanie - a że jestem świecki to i byc może moje pytania są takie... świeckie.... nie wiem...

W każdym razie jeśli sie koniecznie chce kontaktu z jakimś nauczycielem (czy to ma być jakiś venerable?:) to można poszukać w necie, a wróble ćwierkają że w kanonie jest wszystko napisane - innymi słowy w tipitace (no i w komentarzach moze tez) są wszystkie odpowiedzi, a jeśli nadal nurtowałoby cię jakieś pytanie, to znaczyłoby że nie czytałeś ze zrozumieniem (oraz wypraktykowaniem). To taki mały żarcik :))

Powodzenia w poszukiwaniach
metta&peace
p.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Nauczyciele Theravady

Nieprzeczytany post autor: booker »

Marek82 pisze:Czy są nauczyciele Theravady posługujący się językiem polskim?
Nasz forumowy kolega 3czwarte od dłuższego już czasu praktykuje w Leśnej Sandze Theravady pod Londynem.
Z tego miejca wyrażam życzenia powodzenia w praktyce i mam nadzieje iż będzie to przyczynkiem do stabilnego rozwoju Sanghi Tradycji Theravady w Polsce w wersji "przyjść na praktykę do ośrodka Theravady w Polsce".
Marek82 pisze:Czy są nauczyciele Theravady posługujący się językiem angielskim, do których można kierować pytania przez internet?
Warto to pytanie zadać tutaj http://www.lioncity.net/buddhism/index.php?showforum=5

Akurat na tamtym forum jest paru Bhikkhu (czcigodni, vererable [?]) lub mają kontakt z Venerable.
Więc Bhikkhu Theravadini używają internetu, tak więc i na maile prawdopodobnie odpisywać będą.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Marek82
Posty: 24
Rejestracja: pt gru 15, 2006 11:12

Re: Nauczyciele Theravady

Nieprzeczytany post autor: Marek82 »

Dziękuję wszystkim za informacje!

Pozdrawiam!
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Nauczyciele Theravady

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Takze Vipassana Fellowship jest organizacja, która regularnie organizuje trzy-miesieczne kursy medytacji w tradycji Theravady w Internecie: http://www.course.org/campus/

Po skonczeniu takiego kursu mozna sie zapisac do "Parisa" i otrzymywac miesiecznie rózne materialy. Prze caly czas trwania kursów i bedac czlonkiem Parisy mozna zwracac sie z pytaniami do nauczyciela Andrew´a; nie jest on co prawda mnichem ale "kompetentnym nauczycielem Theravady", jak to okreslil Marek.

Pozdrawiam.
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”