Abhidhamma

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Abhidhamma

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć,

słyszałem, że są różne Abhidhammy.

czy macie do nich jakieś odnośniki?

To co znalazłem i sądzę, że odnosi się do Theravady jest na

http://www.palikanon.com/english/sangaha/sangaha.htm

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Abhidhamma

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
booker pisze:słyszałem, że są różne Abhidhammy.
tak. Były różne wczesne szkoły buddyzmu i większość z nich miała swoją Abhidhammę/Abhidharmę.
czy macie do nich jakieś odnośniki?
Spójrz na przykład TUTAJ.
To co znalazłem i sądzę, że odnosi się do Theravady
Tak, to Abhidhammattha-sangaha - tradycyjny podręcznik (komentarz) do Abhidhammy Theravādy z XI lub XII w., wraz z kolejnym współczesnym komentarzem Czcigodnego Nārada Thera.

Pozdrawiam,
Pio.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Abhidhamma

Nieprzeczytany post autor: booker »

Dziękuje Piotr

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Abhidhamma

Nieprzeczytany post autor: siristru »

To tylko komentarz do Abhidhammy? Z książki: "Ponad Tipitaką"

"Angielskie tłumaczenie istnieje tylko dla części zawierającej komentarz do księgi Katthavatthu †(B.C. Law, 1940, PTS), Dhatukatha †(U Narada, 1962, PTS), i Patthana †(U Narada, 1969, PTS)".

http://theravada.int.pl/projekttipitaka ... onical.htm

Które to jest zatem? Ksiazka jest z 2002 a tekst ze strony z 1978... Cos przeoczyłem?
братство и јединство!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Abhidhamma

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
siristru pisze:Które to jest zatem? Ksiazka jest z 2002 a tekst ze strony z 1978... Cos przeoczyłem?
to pewnie przez moją nieuważność w posługiwaniu się słowami. Abhidhammattha-sangaha to nie Atthakatha, bo te spisał głównie Buddhaghosa - ale tekst wprowadzający (podręcznik) do Abhidhammy. Masz zresztą to wyróżnione na swojej stronie.

Pozdrawiam,
Pio.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Abhidhamma

Nieprzeczytany post autor: siristru »

:) Pytałem bo przecież mogłem popełnić błąd - co dwie głowy to nie jedna - hvala Piotrze!;)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Abhidhamma

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć,

Wiecie co, ciekawe się tutaj rzeczy wyczytuje na stronie www.palikanon.com.

Fragment: http://www.palikanon.com/english/intro- ... pter_i.htm
6. Conventional Truth (paññatti)


You were told the distinction between ultimate truth (paramattha) and conventional truth. This conventional or relative truth is also called paññatti, which means concepts, ideas, notions, names or terms.



A paññatti either makes known or is made known.



The different kinds are given different names. There are collective concepts, general concepts, derivative concepts, formal concepts, concepts relating to locality, time and space, concepts of nothingness, and continuity, and conceptualized afterimages (in Samatha concentration) and conventional signs.



Some may be interested in the Pāli names:

*

Santhāna paññatti are concepts of form, like land, mountains, etc.
*

Samūha paññatti are collective concepts, corresponding to a collection or group of things, like chariot, table.
*

Disā paññatti refer to concepts of locality.
*

Kāla paññatti refer to concepts of time.
*

ākāsa paññatti refer to space, like caves, wells.
*

Nimitta paññatti refer to conceptualized images, visualized images.

7. Ultimates in Mind and Matter



The paramatthas are:

* citta 1
* cetasikas 52
* rūpa or matter 28
* Nirvana 1
* ---
* ultimates 82

So all that is not a paramattha can be called a paññatti. This distinction between paramattha and paññatti is important A paramattha exists in reality. It is the bedrock of all existence. There are ultimates in matter and mind. They really exist, and what does not really exist is said not to exist. So such things as lakes, rivers, mountains, a human being, a person, a male, a female, do not exist in reality and are said not to exist. They are paññatti. It is called vohāra-sacca or spoken or relative truth. They are just words and ideas and names, and therefore conventional truth. They are not ultimate reality.

It was only under the Bodhi-Tree that the future Buddha came to understand the difference between paramattha and paññatti. Previously, his world was the world of paññatti; now it was the world of paramattha. Only on meditation on paramattha did he achieve Enlightment. Similarly you must meditate on paramattha in Vipassanā Meditation.
Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Abhidhamma

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Czesc,

zrobilem taki programik (format .pps a zdrobnienie nawiazuje do tresci, bo wyszlo to na 4,5 Mg!), na którym -mam nadzieje- mozna sie uczyc zaleznosci istniejacych miedzy cittas i cetasikas. Na drugim przezroczu jest mapa wszystkich cittas pokolorowana wg. uczuc (vedanas). Z boku spis wszystkich cetasikas. Jak sie nacisnie na jakakolwiek cetasike to ukaze sie ta sama mapa lecz z zaznaczonymi citta´mi, które zwiazane sa z ta cetasika. Zas jesli nacisnie na jakakolwiek citta, to ukaze sie relacja tej citty ze jej citasikami. W innych slowach, mozna wiec w tym programiku studiowac zwiazki miedzy cittas i cetasikas wg. obu metod Abhidhammy: cetasika-sampayoga-naya i cetasika-sangaha-naya. Nazwy sa wylacznie w Pali (bez diakryt -tak to jest po polksu?), bo dalem to do sprawdzenia. Gdyby komus sie wydalo to uzyteczne, to moglibysmy to przetlumaczyc na polski.

http://www.geocities.com/isidatta/cittas_cetasikas.pps

gdyby ten link nie dzialal, to mozna isc na http://www.geocities.com/isidatta/ i tam to sciagnac. Pzdr.
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Abhidhamma

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Jesli komus jest blizszy hiszpanski od palijskiego to tutaj http://www.geocities.com/isidatta/ znajduje sie tez wersja hiszpanska mojego programu do studiowania cittas & cetasicas.

A propos, Ven. Nandisena (przeor klasztoru Theravady w Meksyku) 5 listopada rozpocznie Kurs Wprowadzajacy do Abhidhammy przez Internet. Bedzie to kurs bardzo podstawowy, ale Venerable jest zdania, ze bedzie on koniecznym wstepem przed pózniejszym studium Abhidhammattha Sangahy, Anuruddhy. Bedzie tez dawal lekcje pali przez Internet. Gdyby ktos byl zainteresowany prosze sie zglosic (wszystkie kursy po hiszpanksu)
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”