6 swiadomosci wedlug Abidharmy

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

6 swiadomosci wedlug Abidharmy

Nieprzeczytany post autor: Igo »

Przeczytalem, ze w Abidharmie jest 6 swiadomosci:

http://www.rigpawiki.org/index.php?titl ... iousnesses

Natomiast w jogaczarze 8 swiadomosci http://www.rigpawiki.org/index.php?titl ... iousnesses

Skoro tak, mam wiec nastepujace pytanie. Co - wedlug pogladu Abidharmy - pelni role 7 i 8 swiadomosci z jogaczary?

Na przyklad, w ktorej z 6 swiadomosci wedlug pogladu Abidharmy skladowane sa karmiczne nasiona (ktore wedlug pogladu jogaczary sa w 8 swiadomosci) ?
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: 6 swiadomosci wedlug Abidharmy

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Czemu zadajesz to pytanie w panelu Theravada? Chciałbyś odpowiedź z punktu widzenia theravadyjskiej abhidhammy, czy abhidharmy z kandziuru, do której odnosi się link, który zapodałeś?
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: 6 swiadomosci wedlug Abidharmy

Nieprzeczytany post autor: Igo »

iwanxxx pisze:Czemu zadajesz to pytanie w panelu Theravada?
Bo wydawalo mi sie, ze specjalisci od Abidharmy raczej zagladaja do panelu Theravada. Ale moze warto przeniesc ten temat do panelu Dharma.
iwanxxx pisze:Chciałbyś odpowiedź z punktu widzenia theravadyjskiej abhidhammy, czy abhidharmy z kandziuru, do której odnosi się link, który zapodałeś?
Skoro moga byc rozne odpowiedzi, w zaleznosci od wersji Abidharmy, to poprosze obie wersje odpowiedzi. ;)
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: 6 swiadomosci wedlug Abidharmy

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Igo pisze:
iwanxxx pisze:Czemu zadajesz to pytanie w panelu Theravada?
Bo wydawalo mi sie, ze specjalisci od Abidharmy raczej zagladaja do panelu Theravada. Ale moze warto przeniesc ten temat do panelu Dharma.
Zaryzykowałbym twierdzenie, że nie znajdziesz tu ani jednego :) Abhidharma to nie to samo co Abhidhamma.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”