Rady i Nauki dla początkujących

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Rady i Nauki dla początkujących

Nieprzeczytany post autor: booker »

Ja już się uciszyłem, aczkolwiek co można tu wtrącić do offtopa, z glosariusza Access To Insight:
vipassana [vipassanaa]: Clear intuitive insight into physical and mental phenomena as they arise and disappear, seeing them for what they actually are — in and of themselves — in terms of the three characteristics (see ti-lakkhana) and in terms of stress, its origin, its disbanding, and the way leading to its disbanding (see ariya-sacca).

Czysto intuicyjny [czysty intuicyjny] wgląd w fizyczne i mentalne fenomeny gdy pojawiają się i znikają, widzenie ich takimi jakie są w sobie w kontekście trzech charakterystyk (zob. ti-lakkhana) /nietrwałe,stresujące,nie-ja/ oraz stresu, jego pochodzenia, jego rozpuszczenia [rozformowania] oraz drogi prowadzącej do jego rozpuszczenia (zob. ariya-sacca)

http://www.accesstoinsight.org/glossary.html#v
Poza tym, koncentracja na oddechu, to będzie bodajże cześć Satipatthana gdzie jest sekcja nt. oddychania. Generalnie spotkałem się, że właśnie gro odnośników związanych z vipiassaną jest właśnie w kierunku Satipatthana. Czasami o vipassanie mówi się jako o drodze wlądu, czasami jako o wglądzie.

http://www.accesstoinsight.org/lib/auth ... wayof.html

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
truelove
Posty: 217
Rejestracja: czw gru 14, 2006 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hindu

Re: Rady i Nauki dla początkujących

Nieprzeczytany post autor: truelove »

noooooo znalazłem coś o co mi chodziło :
352- Kto jest wolny od pragnień i przywiązań, doskonale biegły w odsłanianiu prawdziwego znaczenia Nauki i zna prawidłową kolejność świętych tekstów - dla tego człowieka obecne śmiertelne ciało jest już ostatnim. Prawdziwie zwany jest na wskroś mądrym, wielkim. Dhammapada zbiór Pragnienia.

znacie prawidłową kolejność świętych tekstów? Byłaby niezmiernie mile, zarówno przeze mnie jak z pewnością przez wielu, widziana.

tl
"Dieta może wynieść cię bardzo wysoko, przez dietę możesz też upaść bardzo nisko"- Swami Jyothirmaya.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Rady i Nauki dla początkujących

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
truelove pisze:znacie prawidłową kolejność świętych tekstów? Byłaby niezmiernie mile, zarówno przeze mnie jak z pewnością przez wielu, widziana.
porównaj tłumaczenie Ṭhañissaro Bhikkhu:

http://www.accesstoinsight.org/tipitaka ... ml#dhp-352

i przypis do tej strofy:

http://www.accesstoinsight.org/tipitaka ... .html#n352

Pozdrawiam,
Piotr
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Rady i Nauki dla początkujących

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Agrios pisze:Isidatta,
ja mysle, ze vipassana to nie jest medytacja i Blogoslawioony jej nigdy nie nauczal.
viapssana to jest nana, technicznie to jest panna typu "yatha bhuta nana dassanamyatha bhuta nana dassanam" ktora powstaje albo i nie w trakcie medytacji oddechu czyli Anapanasati. tak na chybcika liczac to bedzie bodaj 13 nana w tej
medytacji czyli bardzo ale to bardzo zaawansowana juz madrosc.

jesli sie myle to bym byl bardzo zainteresowany sprostowaniem,
A.
Agrios, musze Ci przyznac racje. Ostatnio studiowalem troche ta tematyke i uwazam tez, ze Budda nie nauczal nigdy zadnej medytacji vipassana. jest bowiem ona pewnym stanem umyslu, zaawansowanego poznania (vipassana-ñana, jak to slusznie zauwazyles). Rzeczywisicie zaawansowany to stopien, bo poprzedza jedynie stan oswiecenia (sotapana).

Wyczytalem mianowice, ze taki proces mentalny kogos kto wchodzi w strumien mialby nastepujacy schemat:

1) bhavanga (swiadomosc ciaglasci zyciowj) - 2. bhavanga-calana (wibrujaca swiadomosc ciaglosci zyciowej) - 3. bhavanga-upaccheda - (swiadomosc ciaglosci zyciowej zatrzymana) - 4. manodvaravajjana (swiadomosc postrzegania przedmiotu) 5. parikamma (przygotowanie) - 6. upacara (zblizenie) - 7. anuloma (adaptacja) - 8. gotrabhu (zmiana linii/rodu/o "lineage" chodzi) - 9. magga (swiadomosc Sciezki) - 10. i 11. phala (dwa momenty "owoców" Sciezki" - 12. powrót do bhavanga.

8. jest momentem zmiany ze zwyklego czlowieka na ariya (noble - szlachetnego - oswieconego); jej przedmiotem jest Nibbana.
5. 6. i 7. to momenty poprzedzajace, majace za przedmiot tzw. "formacje rózne" (zwrot techniczny), które sa wlasnie stanem umyslu vipassana-ñana.

W ten sposób mozna tez np. wytlumaczyc, jak ludzie sluchajacy Buddy "nagle" weszli w strumien lub sie oswiecili; nawet zostali arahantami, chociaz nigdy nie medytowali zadnej vipassana (ani samatha, oczywiscie tez nie). Po prostu poznali rzeczy takimi jakimi sa, tzn. technicznie rzecz ujmujac zrealizowali te te trzy momenty umyslu poprzedzajace oswiecenie, która sa swiadomosciami vipassana.

Odkrylem tez niedawno, Ajahn Brahm mysli podobnie, kiedy tak pisze w ksiazce, która juz tu polecalem na innym watku:

"For those who are misled to conceive of all the instructions offered here as "just samatha practice" (calming) without regard to vipassana (insight), please known that this is neither vipassana nor samatha. It is called bhavana (mental development). This method was taught by the Budda (AN IV, 125-127; MN 151, 13-19) and repeated in the forest tradition oh Northeast Thailand, with wich my teacher, Ven. Ajahn Chah, was associated." (Mindfulness, Bliss, and Beyond P. 25)
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Rady i Nauki dla początkujących

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Ehhh

Ale nikt nie zaprzecza - jest natomiast technika zwana Vipassana i jest to nazwa tej techniki, przyjęła się w Indiach, bo Vipassana i Vipaśjana to bardzo bliskie słowa - choc znaczą cos innego. Ale hindusi lubią hinduizować, zreszta sie im nie dziwię.

Jeśli pijecie do medytacji Vipassana nauczanych przez różne grupy, to jeśli nie było sie na takowym kursie - co mozna o nim wiedzieć? Tam - na kursie robi sie najzwyklejszą praktykę satipatthana - aczkolwiek w kolejności pewnej, skupiajac sie na vedanach.

CZy jeśli naucza sie na kursie świadomości oddechu - jest to vipassana? Nie- to anapana. Czy na kursie Vipassana naucza sie kayanupassana, vedanupassana + cittanupassana i dhammanupassana - jest to vipassana? Nie to satipatthana. A potem metta - czy to jest vipassana? Nie- to metta. A jednak tylko tego sie uczy i nic wiecej.

Nawet w wikipedii to kumają, bo to dosyć proste jest..
http://en.wikipedia.org/wiki/Vipassana

Bardzo to smutne - jak ktoś mówi - vipassana to nie jest tak po prawdzie vipassana tylko cos innego - a to coś innego to coś co JA i MOJE i PRAWDZIWE (i sie zaczyna cyrk).

To co powyżej to tylko moje skromne rozumienie tego co ja praktykuję, a praktykuje jak Buddha przykazał i jest to w Tipitace wyraźnie i jest też mnóstwo innych technik medytacyjnych i są one dla wszystkich którzy chcą. Tak sie składa, że taki był sobie Ledi Sayadaw i jak go czytam to koleś wymiata - i mi nie potrzeba natenczas innych praktyk bo w tej chcę być dobry a mówią, że dzieki temu można coś osiagnąć.

Proszę tylko o pewna jasnosć - nazwa włąsna "medytacja vipassana" nigdy nie była nauczana przez Buddhę, on nie nazywał tak żadnej techniki - to nazwa nowa powstałą niedawno. Ta nazwa kryje natomiast techniki, których nauczał Buddha. To są te trzy, o których wyżej. Jeśli coś będzie jeszcze niejasne mogę to rozrysować słupkowo, badź wektorowo... :))))

I wszystko co powyżej to nie jest oficjalne, tylko moje widzimisię, być może ułomne. I tak Vipassana to pokrótce to co opisuje Agrios, ale jak wspominam - co innego nazwa "techniki Vipassana" a co innego vipassana - skutku pewnego treningu jaki sie na siebie zadało - czego zresztą - wypraktykowania i osiagniecia vipassany - wszystkim życzę :)

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Rady i Nauki dla początkujących

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Re:

Już trywialnie, żeby nie trzeba było rysować wykresów słupkowych bądź wektorów

Idzie se koleś i mówi do drugiego:

A- wiesz byłem na kursie "Czysty Wgląd"
B- serio? Ale jazda, no i jak?
A- no super było!

Nie znaczy to, że A ma czysty wgląd, był tylko na kursie "Czysty Wgląd" - czy praktykował czysty wgląd? Na pewno zrobił krok w kierunku czystego wglądu i jest być może dzięki temu kursowi o krok bliżej od czystego wglądu niż B, który na kursie nie był.

Prościej sie juz nie da :))

Polecam też tę linkę
http://www.accesstoinsight.org/lib/auth ... #vipassana

metta&peace
p.
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Rady i Nauki dla początkujących

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Ja tam do nikogo nie pije, Har-Dao. Jak to tak odebrales, to nietrafnie. Po prostu jak Agros wyjechal z tym ostrym oswiadczeniemm, ze niby vipassana to nie buddyjska medytacja to mi sie to nie spodobalo, bo wyraznie bylo to przeciw temu czego mnie uczyli. Wypowiadalem sie wiec przeciw tej jego opinii jak to latwo mozna wyczytac z moich wczesniejszych postów, ale teraz uwazam, ze mial racje i to staralem sie uzasadnic. Wiec to takie tylko lekko scholastyczne pogaduszki, zadna dekonstruktywna krytyka. 8)
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
truelove
Posty: 217
Rejestracja: czw gru 14, 2006 16:50
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Hindu

Re: Rady i Nauki dla początkujących

Nieprzeczytany post autor: truelove »

czy może to znaczy że prawidłową kolejność czytania świętych tekstów zna dopiero ktoś kto jest biegły w odsłanianiu prawidłowego znaczeia Nauki? Mylę się prawdopodobnie, ale wdzięczny byłbym za wytłumaczenie, jeśli ktoś byłby tak uprzejmy.

pozdrawiam

tl
"Dieta może wynieść cię bardzo wysoko, przez dietę możesz też upaść bardzo nisko"- Swami Jyothirmaya.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Rady i Nauki dla początkujących

Nieprzeczytany post autor: booker »

truelove pisze:czy może to znaczy że prawidłową kolejność czytania świętych tekstów zna dopiero ktoś kto jest biegły w odsłanianiu prawidłowego znaczeia Nauki? Mylę się prawdopodobnie, ale wdzięczny byłbym za wytłumaczenie, jeśli ktoś byłby tak uprzejmy.

pozdrawiam

tl
Myśle, że znajomość prawidłowej kolejności czytania świętych tekstów nie jest potrzebna do osiągnięcia wyzwolenia. W każdym razie, jeżeli chodzi o Ośmioaspektową Ściezkę :roll:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”