Działanie mantr oraz myśli

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
krachu
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 01, 2009 00:26
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Kraków

Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: krachu »

Witam :)

Chciałbym zapytać się, w jaki sposób działanie mantr, praktyka w czyjejś intencji, czy też same myśli wpływają na innych ludzi (w kontekście Dharmy oraz naturalnym praw rządzących światem, jak często powtarzają nauczający Zen)? :niewiem: . Precyzując pytanie, ostatnio oglądałem mowę dharmy, w której pewna osoba opowiadała, jak zadała pytanie mistrzowi Zen Seung Sahnowi, w jaki sposób może pomóc cierpiącym ludziom (na całym świecie) - odpowiedzią było: powtarzaj Kwan Seum Bosal (koreańskie imię bodhisattwy Awalokiteśwary). Moje pytanie brzmi, czy w momencie gdy np. ja będę powtarzał Kwan Seum Bosal, to pomoże to komuś natychmiastowo np. w Afryce, na zasadzie tego, iż pierwotnie wszyscy jesteśmy jednym, czy dopiero gdy osiągnę Kwan Seum Bosal - jedność z owym wielkim współczuciem, będę później w stanie pomagać ludziom wokół siebie. Wiem, że w buddyzm tybetański uczy, że mantry działają na wielu poziomach.

Zastanawia mnie to również z tego względu, iż słyszałem o mistrzu chyba tybetańskim (być może na mp3 z wykładu Lamy Rinczena), który to zobaczywszy, iż ktoś z jego słuchaczy rzucił w psa kamieniem, momentalnie zawył z bólu - okazało się, że powstał na jego ciele nawet siniak, a pies przeżył to wszystko bezboleśnie.

Poza tym do głowy przychodzi mi również motyw z filmy The Secret oraz własne przeżycia związane z faktem, iż rzeczywiście, gdy byłem w odpowiednim stanie umysłu (przynajmniej tak to czułem), to zatrzymując stopa, pierwsze auto na widoku zatrzymało się od razu, a facet w środku mówił mi jeszcze, że w gruncie rzeczy nie nie ma zwyczaju podwozić ludzi ;)

Jak to widzicie, wracając do pytania z pierwszego akapitu?

Pozdrawiam :peace:
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Kwan Seum Bosal :cwaniak:
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Taki koan?
Awatar użytkownika
krachu
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 01, 2009 00:26
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Kraków

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: krachu »

Specjalnie pisałem w tym dziale, a nie w Zen, aby otrzymać dłuższą odpowiedź :brawo2: Kompletnie mi się nie udało, wiedziałem, że tak będzie :D
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Przepraszam. Starałem się, ale po prostu nie mogłem się powstrzymać. :wstyd:
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Tsem Tulku o mantrach (buddyzm tybetański)
http://www.youtube.com/watch?v=G2hFuMhh658
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: booker »

krachu pisze: ostatnio oglądałem mowę dharmy, w której pewna osoba opowiadała, jak zadała pytanie mistrzowi Zen Seung Sahnowi, w jaki sposób może pomóc cierpiącym ludziom (na całym świecie) - odpowiedzią było: powtarzaj Kwan Seum Bosal (koreańskie imię bodhisattwy Awalokiteśwary).
Można prosić o link do tej mowy?
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
krachu
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 01, 2009 00:26
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Kraków

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: krachu »

Ryuu jest all right, nie masz za co przepraszać :) LordD zaraz oglądnę, dzięki :)

Link do mowy - kilk! - mowa z zimowego Kyol Che ze świątyni Won Kwang Sa - nie powiem dokładnie która minuta, bo usunąłem już z dysku ten materiał, ale chyba to było gdzieś pod koniec.

Pozdrawiam :peace:
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Matko bosa często chora! Co im przyszło do głowy, żeby wrzucać mowy po 500MB każda?
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Dobra jakoś audio/video. Na stronie WKS większość materiałów można też ściągnąć w wersji audio i one zajmują trochę ponad 100MB
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: booker »

krachu pisze:Link do mowy - kilk! - mowa z zimowego Kyol Che ze świątyni Won Kwang Sa - nie powiem dokładnie która minuta, bo usunąłem już z dysku ten materiał, ale chyba to było gdzieś pod koniec.
QL, dzięki!
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Ryuu pisze:Dobra jakoś audio/video. Na stronie WKS większość materiałów można też ściągnąć w wersji audio i one zajmują trochę ponad 100MB
Wiem, ale ja niestety muszę widzieć jak ktoś gada, to ułatwia mi zrozumienie, same audio po angielsku było by o wiele trudniejsze do załapania dla mnie. :)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: booker »

krachu pisze: Moje pytanie brzmi, czy w momencie gdy np. ja będę powtarzał Kwan Seum Bosal, to pomoże to komuś natychmiastowo np. w Afryce, na zasadzie tego, iż pierwotnie wszyscy jesteśmy jednym, czy dopiero gdy osiągnę Kwan Seum Bosal - jedność z owym wielkim współczuciem, będę później w stanie pomagać ludziom wokół siebie.
Generalnie mantra uaktywnia dany aspekt, do którego "przynależy" więc robiąc dla kogoś praktykę mantry już mu się pomaga, czyli "natychmiastowo". Natomiast ze względu na współzależne powstawanie trudno jest powiedzieć ile czasu zajmie zaoowocowanie. Zapewne to jaki ma się kontakt, czy realizację aspektu, czyli moc przekłada się na efekt. Ale w tym sensie postawa roszczeniowa jest nieprzydatna, bo np. Twoja praktyka róweniedobrze wykreuje pomoc dla ludzi w Afryce w ich przyszłych egzystencjach, aczkolwiek trzeba pamiętać, że to również zależy od karmy tych ludzi.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
krachu
Posty: 32
Rejestracja: sob sie 01, 2009 00:26
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Kraków

Re: Działanie mantr oraz myśli

Nieprzeczytany post autor: krachu »

Całkiem rzeczowy ten filmik LordzieD, troszkę mi się rozjaśniło, thx ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”