Globalne ocieplenie

filozofia, psychologia i nauka w kontekście buddyzmu
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

myślę, że prawdziwą szansą dla Polski byłby rozwój przydomowej energetyki: małych wiatraków, paneli słonecznych czy turbinek wodnych na strumieniach i potokach itd.
podobno są na to szanse: http://www.ise.pl/index.php?option=com_ ... i-w-polsce
Obrazek
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

dharmozjad pisze:myślę, że prawdziwą szansą dla Polski byłby rozwój przydomowej energetyki: małych wiatraków, paneli słonecznych czy turbinek wodnych na strumieniach i potokach itd.
podobno są na to szanse: http://www.ise.pl/index.php?option=com_ ... i-w-polsce
:padam:
Właśnie to mam na myśli :hurra:
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Jezu zwróć tylko uwagę, że przy tych turbinach wspominano o niektórych efektach ubocznych, których efekt z normalnej odległości jest zerowy, ale inaczej będzie gdy taki wiatrak postawisz sobie nerwach metry od domu.

O tym czy taki zestaw starczy, czy nie, nie wypowiadane się, bo nie mam zielonego pojęcia. :)

Pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Rafus pisze:(...) W Google nie udało mi się znaleźć żadnej wzmianki, na temat nielegalnego śmietnika odpadów radioaktywnych, w województwie opolskim. :suchy:
Nie szkodzi - kwestią nie jest sam przykład, a tylko zwrócenie uwagi na to, że takie rzeczy mają /lub mogą mieć/ miejsce... nie śledzę takich wydarzeń, ale te dwie dekady temu było trochę takich spraw właśnie /na świecie/. I zakładam, że biorąc pod uwagę koszta składowania odpadów radioaktywnych /i ''zaśmiecanie'' własnego terytorium/, takie nielegalne pozbywanie się ich, jest możliwe... czy to na terenach państw trzeciego świata, czy to w oceanie.

Rafus nie mam zamiaru przekonywać Ciebie co do tego, że energetyka atomowa jest ''fe''.
Jak wspomniałem wcześniej, żyjemy w takich czasach, że powinniśmy inwestować w alternatywne i ''ekologiczne'' źródła energii zostawiając atomówki w spokoju... to wszystko :)
Takie dyskusje, to zdecydowanie nie moja bajka... niemniej, na swój prywatny użytek mam określone zdanie na ten temat /czy budować, czy nie, nowe elektrownie atomowe/, gdzie chwytanie się elektrowni atomowych, to chwytanie się brzytw przez tonących.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Ryu pisze:Jezu zwróć tylko uwagę, że przy tych turbinach wspominano o niektórych efektach ubocznych, których efekt z normalnej odległości jest zerowy, ale inaczej będzie gdy taki wiatrak postawisz sobie nerwach metry od domu.
Tylko, że to raczej małe wiatraki. Trudno mi powiedzieć czy wiatrak z 3 metrowym śmigłem tak bardzo przeszkadza. Ja bym zaryzykował. No i jeśli chodzi o panele, to już chyba nie ma z tym żadnego problemu.
kunzang pisze: gdzie chwytanie się elektrowni atomowych, to chwytanie się brzytw przez tonących.
Podzielam opinię. Uważam, że to rozwiązanie chwilowe.
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 845
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Elektrownie atomowe w Polsce to akurat nie jest najgorszy pomysł, krótko argumenty:

Bezpieczeństwo:
* Polska jest stabilna tektonicznie, nie grozi nam taka katastrofa jak w Fukushimie. Planowana lokalizacja jest zresztą specjalnie wybrana pod tym względem
* Obecne technologie są bardzo bezpieczne, jeżeli porównać to z energetyką opartą na węglu to o wiele, wiele więcej ludzi straciło z jej powodu życie (głównie górników) niż z powodu katastrof wywołanych przez elektrownie atomowe.
* Elektrownie atomowe są także bardzo czyste: nie produkują zanieczyszczeń przedostających się bezpośrednio do środowiska. Problemem są odpady które są szkodliwe przez setki tysięcy lat, ale:
- odpowiednie składowisko odpadów załatwia sprawę
- w przyszłości prawdopodobnie odpady będzie można likwidować np. wysyłając je w stronę słońca lub neutralizować w inny sposób

Ekonomia:
* Jest to energia o wiele tańsza w dłuższej perspektywie czasu niż energia oparta na węglu.

Oczywiście moim zdaniem najlepszym źródłem praktycznie niewyczerpanej energii jest słońce. Myślę, że w przyszłości będą na orbicie lub dalej w przestrzeni rozłożone ogromne panele słoneczne magazynujące/przesyłające energię na ziemię.
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
Rafus
Posty: 846
Rejestracja: śr maja 02, 2007 15:51
Płeć: mężczyzna
Tradycja: wrodzony umysł (Tibet)

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: Rafus »

stepowy jeż pisze: Podzielam opinię. Uważam, że to rozwiązanie chwilowe.
Mam nadzieje, że to będzie rozwiązanie tymczasowe i za te 100 lat nie będzie potrzeba budować nowych EJ.
Już powstają ciekawe projekty:
http://termodom.pl/epbd/energooszczedno ... lne_miasto
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298 ... losci.html
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Jeżeli tak jak mówi TeZeT będzie w przyszłości możliwość skutecznego pozbywania się radioaktywnych odpadków, myślę, że EJ są dobrą opcją. Najbardziej podoba mi się wizja wysłania tych zanieczyszczeń w stronę Słońca.
Pozdrawiam :)
emaho!
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Rafus pisze:Mam nadzieje, że to będzie rozwiązanie tymczasowe i za te 100 lat nie będzie potrzeba budować nowych EJ.
Już powstają ciekawe projekty:
http://termodom.pl/epbd/energooszczedno ... lne_miasto
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298 ... losci.html
Fajne, ale na razie cholernie drogie. 20 bilionów $ - to nie pomyłka? (częsta w tłumaczeniu bilion - amerykański miliard)
Rafus pisze:Najbardziej podoba mi się wizja wysłania tych zanieczyszczeń w stronę Słońca.
Nie wiem czy cena nie za wysoka.

Kiedyś (w latach 80-tych) głośno było dosyć w prasie popularnonaukowej o tokamakach. Też elektrownie jądrowe, ale bez odpadów radioaktywnych. Produkują one energię na zasadzie fuzji atomowej (podobnie jak na Słońcu). O projektach dziś cicho (prawdopodobnie trudności technologiczne).
Co do elektrowni słonecznych na orbicie, to też słyszałem o takich pomysłach. Problem główny to przesyłanie energii na Ziemię, no i koszt takiego cacka.

Dzisiaj widziałem w sklepie elektrycznym panel słoneczny o powierzchni 1,6 m2. Maksymalnie wytwarza 250 W. Koszt 3200 zł wraz z akumulatorami (50 Ah) + jakiejś urządzenia do przetwarzania prądu. Gadałem trochę z ludźmi, którzy to sprzedają - już słyszeli o tej ustawie, co ją zalinkował dharmozjad.
Ja tam wierzę w mikroelektrownie. Główna sprawa to koszty. Jak będzie się opłacało to ludzie to kupią.
Awatar użytkownika
Ras
Posty: 377
Rejestracja: śr cze 27, 2012 17:24
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogchen
Lokalizacja: Kraków

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: Ras »

Z tego co pamiętam z moich ostatnich lekcji fizyki to fuzja jądrowa jest ciężka do osiągnięcia na Ziemi.
emaho!
kuba77
Posty: 705
Rejestracja: śr gru 01, 2010 17:52
Płeć: mężczyzna
Tradycja: jungdrung bon
Lokalizacja: Siedlątków

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: kuba77 »

Jakby mikro elektrownie były w jakimś stopniu dofinansowane, to pewnie tak drogo by nie było. A tak, z elektrownią atomową jak z autostradami.
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć

Pod tokamaka w ramach projektu ITER dopiero w zeszłym roku wylewkę robili, a działać zacznie ok. 2019r. Zanim pierwsze żarówki będą czerpać swoją energię z fuzji atomowej minie pewnie jeszcze i z 50 lat nawet.
http://pl.wikipedia.org/wiki/ITER

pozdrawiam,
Tomek
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Globalne ocieplenie

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Bałtyckie wiatraki napędzą gospodarkę. Miliardowe zamówienia czekają.
Na Bałtyku do 2030 r. można wybudować elektrownie wiatrowe o łącznej mocy od 6 tys. MW do 10 tys. MW – ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Zdaniem Jarosława Polego, eksperta PSEW, pierwsza morska farma wiatrowa o mocy kilkuset megawatów ma jednak szansę powstać najwcześniej w 2019 r.
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/653 ... ekaja.html
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateneum - rozważania”