wizjia końca świata w buddyzmie

dyskusje i rozmowy tyczące się dharmy buddyjskiej

Moderatorzy: kunzang, Har-Dao, iwanxxx

tasior

wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: tasior »

mam nadzieje że ktoś mi pomoże potrzebuje coś na temat wizji końca świata w religji buddyzmu!!!
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

wizja końca świata

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

Sa takie wizje - może nie konca , ale pewnych przerw w istnieniu tego świata. poczytaj sobie np Myriad Worlds Dziamgona Kongtrula. Świat, jakim go znamy funkcjonuje przez jakiś czas ( ten czas to kalpa - doś długo trwa), następnie niszczy go ogien w końcu kalpy . Potem świat pojawia się znów - jest wówczas złota era (Kritajuga), potem nieco gorsza - Tretajuga, potem jeszcze gorsza Dwaparajuga i wreszcie kalijuga - czyli to, co mamy teraz. Potem znów przychodzi ogień itd. Trochę inaczej te cykle wyglądają według Tantry Kalaczkarym trochę inaczej według Dzogczen, ale w ogólności schemat jest ten sam.
Toperz
Posty: 15
Rejestracja: śr mar 15, 2006 13:48

Re: błagam pomóżcie!!!

Nieprzeczytany post autor: Toperz »

tasior pisze:mam nadzieje że ktoś mi pomoże potrzebuje coś na temat wizji końca świata w religji buddyzmu!!!

Witaj,

według buddyzmu, ale też advaity wedanty, a nawet Biblii - koniec świata następuje po tym jak przestajemy go tworzyć i podtrzymywać myśleniem.


pozdrowaśki,
te
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: błagam pomóżcie!!!

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
Toperz pisze:według buddyzmu, ale też advaity wedanty, a nawet Biblii - koniec świata następuje po tym jak przestajemy go tworzyć i podtrzymywać myśleniem.
podaj proszę źródła takich twierdzeń, tak żebyśmy mogli wszyscy spojrzeć sobie w kontekst w którym były podane.

pk
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

Także proszę o podanie źródeł na których opierasz swe twierdzenie Toperz - tych tyczących się buddyzmu.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

Ja bym jeszcze prosił o źródła biblijne ;-)
jpack
Posty: 835
Rejestracja: pt cze 03, 2005 18:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kurs Cudów
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: jpack »

.... to ja o źródła Wedanty bym też poprosił ...
;)
There is no use removing doubts one by one. If we clear one doubt, another doubt will arise and there will be no end of doubts. But if, by seeking the source of the doubter, the doubter is found to be really non-existent, then all doubts will cease
Toperz
Posty: 15
Rejestracja: śr mar 15, 2006 13:48

Re: błagam pomóżcie!!!

Nieprzeczytany post autor: Toperz »

piotr pisze:Witaj,
Toperz pisze:według buddyzmu, ale też advaity wedanty, a nawet Biblii - koniec świata następuje po tym jak przestajemy go tworzyć i podtrzymywać myśleniem.
podaj proszę źródła takich twierdzeń, tak żebyśmy mogli wszyscy spojrzeć sobie w kontekst w którym były podane.

pk

Mówisz, masz;)


1. Buddyzm:

Gdy znika myślenie,
znika też umysł.
Bez przedmiotu myśli,
znika ten, kto myśli.
Gdy znika umysł,
znika cały świat.

"Hsin hsin ming" - "Wersety Wiary w Umysł"
Tekst pochodzi z książki Denisa Genpo Merzel pt."Oko nigdy nie śpi"

---

Wzgórza są wzgórzami. Woda jest wodą. Mnisi są mnichami. Świeccy są świeckimi. Ale te góry, te rzeki, ten cały świat, razem ze słońcem i księżycem i gwiazdami - żadne z nich nie istnieje poza waszymi umysłami ! Ogromny cziliokosmos istnieje tylko wewnątrz was , a więc gdzie jeszcze można znaleźć różne kategorie zjawisk ? Poza Umysłem nie ma niczego. Zielone wzgórza, które wszędzie napotyka wasz wzrok, i to puste niebo które widzicie jaśniejące ponad ziemią - nawet najmniejsza ich cząstka o szerokości włosa nie istnieje poza pojęciami które utworzyliście dla siebie !

"Słowa mędrców"
fragment "The Zen teaching of Huang Po on the trasmission of Mind" w tłumaczeniu Piotra Gordona


2. Advaita Vedanta



P: Co jest naturą Jaźni ?
O: Naprawdę istnieje tylko Jaźń. Świat, jednostkowa dusza i Bóg są tylko jej przejawami. [...] Wszystkie wcześniej wymienione trzy byty pojawiają się w tym samym czasie i w tym samym czasie znikają.

P: Kiedy urzeczywistni się Jaźń ?
O: Kiedy usunięty zostanie świat, który jest tym-co-jest-widziane, nastąpi urzeczywistnienie Jaźni, która jest widzem.

P:Czy będzie miało miejsce urzeczywistnienie Jaźni wtedy, gdy świat jest obecny (traktowany jako rzeczywisty) ?
O: Nie będzie miało miejsca.

P: Kiedy świat, który jest postrzeganym obiektem, zostanie usunięty ?
O: Kiedy umysł, który jest przyczyną wszelkiej percepcjii wszelkich działań, stanie się spokojny, wtedy swiat zniknie.


Ramana Mahariszi
"Kim jestem ?" wybór i tłumaczenie Piotr Gordon


--------------

R: Czy istnieję w pańskim świecie, tak jak pan w moim?
M: Oczywiście pan jest i ja jestem. Ale tylko jako punkty w świadomości. Poza nią nie istniejemy. Trzeba to dobrze zrozumieć: cały świat wisi na nitce świadomości. Gdy jej nie ma - nie ma świata.

[..]

M: Zanim powstał świat istniała świadomość. Świat poczyna się w świadomości, w niej trwa, a w czystej świadomości się roztapia.

Korzeniem wszystkiego jest poczucie "jestem". Stan umysłu "istnieje świat" jest wtórny. Ażeby być, nie potrzebuję świata. To świat potrzebuje mnie.

[...]
Istnieje ciało. Okazuje się, iż wewnątrz niego jest obserwator, a na zewnątrz świat obserwowany. Obserwator i obserwacja, a także obserwowany świat, razem pojawiają się i znikają. Poza tym wszystkim jest sama pustka.

Nisargadatta Maharaj
"Rozmowy z mędrcem".




3. Biblia:

"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało."
(Jan 1,1-4)

"Wy jesteście z tego świata, ja nie jestem z tego świata. (Jan 8,24.31-32) "


pozdrawiam Poszukiwaczy,
Toperz
jpack
Posty: 835
Rejestracja: pt cze 03, 2005 18:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kurs Cudów
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: jpack »

Brawo! Ładnie z tego wybrnąłeś!:)
There is no use removing doubts one by one. If we clear one doubt, another doubt will arise and there will be no end of doubts. But if, by seeking the source of the doubter, the doubter is found to be really non-existent, then all doubts will cease
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

1. To są teksty interpretatorów Dhammy, czekam na słowa Buddy.
2. mnie nie interesuje
3. Te wersety nie popierają Twojej tezy. Poza tym -- ja znam inne tłumaczenie Ewangelii Jana:
"Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało."

czekam dalej,
Poszukiwacz : P
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: booker »

To co się narodzi to co jest złożone musi się rozpaść.

Jednakże jeżeli przywiążemy się do świata, będziemy upatrywać iż ten świat i to ciało i to życie jest tym które uszczęśliwia mnie (lub "JA") takoż cierpieć będziemy patrząc na rozpad tego co nam drogie, co kochalismy a teraz odchodzi bez możliwości powrotu.
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Nina2
Posty: 122
Rejestracja: czw wrz 16, 2004 08:41

Re: wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: Nina2 »

Te yugi z odpowiedzi miluszki to z mitologii indyjskiej, grubo przedbuddyjskiej. Moze popularny buddyzm przejal.
O ile wiem, Budda koncem swiata, istnieniem boga/bogow itp teoterycznymi kwestiami sie nie zajmowal. Mowil o tym co jest.
Kilgore Trout
Posty: 374
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 21:16
Lokalizacja: Zima

Re: wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: Kilgore Trout »

Ok, moge sie mylic ale buddyjski koniec swiata to imho ten zwykly koniec. Wszechswiat sie rozszerza, rozszerza, galaktyki oddalaja sie od siebie, planety gina, gwiazdy umieraja, w koncu rozpadaja sie pierwiastki az wreszcie nie ma... nic.
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: siristru »

"Buddyjski" koniec świata to jednocześnie początek świata. Nie ma tak, że nie ma "nic". Zresztą to niemożliwe do rozważenia przez rozmyślanie o tym.. a i też po co??
братство и јединство!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: wizjia końca świata w buddyzmie

Nieprzeczytany post autor: booker »

no jak nie ma tak, że nie ma "nic", a Pustka ? Przeca jest pusta :D (joke)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: błagam pomóżcie!!!

Nieprzeczytany post autor: piotr »

tasior pisze:mam nadzieje że ktoś mi pomoże potrzebuje coś na temat wizji końca świata w religji buddyzmu!!!
W AGGI-VACCHAGOTTA SUTTA, wyjaśnione jest jak odnosił się do tego problemu Błogosławiony.

pozdrawiam,
pk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dharma/Dhamma”