Ciało tęczowe - przykłady

dyskusje i rozmowy
Grundman
Posty: 77
Rejestracja: sob lip 19, 2008 18:02
Tradycja: medytacja :)
Lokalizacja: Wrocław

Ciało tęczowe - przykłady

Nieprzeczytany post autor: Grundman »

Chciałem zapytać o przykłady współczesnych mistrzów, którzy zrealizowali ciało tęczowe lub ciało świetliste. Będe wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat.
moja książka "Anatomia zła. Rzecz o mentalności śmierci": http://www.empik.com/anatomia-zla-rzecz ... ,ksiazka-p
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Ciało tęczowe - przykłady

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Pamiętam z jednej z książek Dalajlamy, że mówił on o mnichu, który to zrealizował. Był to mnich prowadzący prostą praktykę mantry, i coś do tego jeszcze. Nie było tam wiele informacji na ten temat, tylko sam fakt, że komuś to się udało.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Grundman
Posty: 77
Rejestracja: sob lip 19, 2008 18:02
Tradycja: medytacja :)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciało tęczowe - przykłady

Nieprzeczytany post autor: Grundman »

W sumie z imienia znalazłem informacje tylko o jednym współczesnym nauczycielu z Tybetu, niejaki Khenpo Acho miał zamanifestować po śmierci (czy w trakcie umierania?) ciało tęczowe (czy świetliste?) i zniknąć bez żadnych pozostałości (zmienić się w światło?).

W sumie brzmi to bardzo interesująco, ale nie spotkałem żadnej literatury na ten temat ani żadnych nauczycieli, którzy by o tym uczyli (tu na Zachodzie). Poza tym zauważyłem wzmianki, że istnieje kilka różnych, podobnych praktyk tego typu.
moja książka "Anatomia zła. Rzecz o mentalności śmierci": http://www.empik.com/anatomia-zla-rzecz ... ,ksiazka-p
kuba77
Posty: 705
Rejestracja: śr gru 01, 2010 17:52
Płeć: mężczyzna
Tradycja: jungdrung bon
Lokalizacja: Siedlątków

Re: Ciało tęczowe - przykłady

Nieprzeczytany post autor: kuba77 »

I nie liczyłbym na to, że nastąpią jakieś zmiany w tym temacie :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ciało tęczowe - przykłady

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Grundman pisze:W sumie brzmi to bardzo interesująco, ale nie spotkałem żadnej literatury na ten temat ani żadnych nauczycieli, którzy by o tym uczyli (tu na Zachodzie). (...)
W książce ''Kryształ i ścieżka światła'' Namkhai Norbu Rinpocze podaje przykłady osób, które zamanifestowały tęczowe ciało w XX w.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
dzo
konto zablokowane
Posty: 198
Rejestracja: pt lip 26, 2013 08:29
Płeć: mężczyzna
Tradycja: ateizm

Re: Ciało tęczowe - przykłady

Nieprzeczytany post autor: dzo »

Myślę, że to błąd w podejściu. Wszędzie można doszukiwać się oszustwa i to jest już taka skaza na umyśle, która czasem blokuje na poznanie czegoś nowego.
Być może mitrzowie uznali, że są inne priorytety niż masowe demonstrowanie rozpuszczonego w tęcze ciała.
Ja tam wierzę w techniki bardziej niż w jakichś pojedyńczych indyjskich cudotwórców.
Linia przekazu zgodna z Dharmą wydaje mi się czymś ponad osobowe skazy guru, tak jak system prawny jest tak pomyślany żeby był ponad charaktery poszczególnych prawników.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ciało tęczowe - przykłady

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
dzo pisze:Być może mitrzowie uznali, że są inne priorytety niż masowe demonstrowanie rozpuszczonego w tęcze ciała.
Zamanifestowanie tęczowego ciała, to nie jest demonstracja - a gro z tych, którzy zamanifestowali tęczowe ciało, to byli po prostu uczniowie i bywało, że nikt ich nawet o to nie podejrzewał, iż zamanifestują tęczowe ciało. Nie trzeba być mistrzem, by zamanifestować tęczowe ciało - to jest po prostu forma realizacji stanu buddy charakterystyczna dla dzogczen.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ciało tęczowe - przykłady

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Grundman pisze:Chciałem zapytać o przykłady współczesnych mistrzów, którzy zrealizowali ciało tęczowe lub ciało świetliste. (...)
Tak, by było jasnym o co pytasz, cytacik:
/zakładam, że właśnie o to, tak?/
Czogjal Namkhai Norbu Rinpocze pisze: Tęczowe Ciało.

Tęczowe ciało oznacza zniknięcie fizycznego ciała, gdyż przechodzi ono w swoją prawdziwą naturę pięciu żywiołów. Te pięć żywiołów to pięć kolorów . Zatem gdy znika fizyczne ciało, jego kształt i wszystko inne zachowuje się w postaci pięciu kolorów.

Niektórzy ludzie przedstawili koncepcję Tęczowego Ciała na malowidłach - tankach przedstawiających Guru Padmasambhawę jako połączenie kolorów tęczy. Nie jest to celne przedstawienie. W Tęczowym Ciele cała forma - nos, oczy, i tak dalej - zostaje zachowana, tylko zwykli ludzie nie widzą tego, bo wszystko przechodzi w pięć elementów. Nie widzimy Tęczowego Ciała, bo nie mamy stałości widzenia natury pięciu elementów. Tęczowe ciało widzimy, jeśli jesteśmy trochę bardziej zaawansowani i mamy więcej przejrzystości lub osiągnęliśmy pewne urzeczywistnienie. W takim wypadku znakiem Tęczowego Ciała jest pozostawienie
włosów i paznokci, gdyż są one nieczystymi aspektami fizycznego ciała. Fizyczne ciało przechodzi w czysty wymiar pozostawiając po sobie to, co miało nieczystego.

Kolejnym sposobem innym niż zwykłe Tęczowe Ciało jest wielkie przeniesienie świadomości zwane phoła czenpo. Według niektórych źródeł historycznych Garab Dordże właśnie w ten sposób zamanifestował Tęczowe Ciało. Inne źródła podają, że zamanifestował zwykłe Tęczowe Ciało. Biografie podają, że Wimalamitra i Guru Padmasambhawa zamanifestowali Wielkie Przeniesienie, co oznaczam, że nie zamanifestowali śmierci.

W zwykłym przypadku manifestacji Tęczowego Ciała najpierw manifestuje się śmierć, a potem następuje rozpuszczenie fizycznego ciała. Na przykład, jeśli kawałek lodu zostawimy na słońcu, będzie on topniał i stawał się coraz mniejszy. Tak samo nasze fizyczne ciało rozpuszcza się w naturę pięciu żywiołów, jednak jego forma pozostaje zachowana. W takim wypadku najpierw musi nastąpić manifestacja śmierci, po czym, w ciągu tygodnia lub mniej, manifestuje się Tęczowe Ciało.
Cytat pochodzi z: ''Nauki Dzogczen'' Czogjal Namkhai Norbu wyd ''Norbu''

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Grundman
Posty: 77
Rejestracja: sob lip 19, 2008 18:02
Tradycja: medytacja :)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciało tęczowe - przykłady

Nieprzeczytany post autor: Grundman »

kunzang:

Dzięki serdeczne za cytat i za tytuł książki! Super! Właśnie o coś takiego mi chodzi :namaste:

___________________________________________________________________________________

Co ciekawe nawet chrześcijanie zainteresowali się tym zjawiskiem. Znalazłem info o dwóch księżach: jezuita ojciec Francis Tiso oraz benedyktyn brat David Steindl-Rast, którzy badają problematykę ciała tęczowego i ciała świetlistego, organizują wyprawy badawcze oraz szukają osób o których mówi się, że takie fenomeny zrealizowali. Oczywiście interesuje to ich z poziomu ich własnej wiary - punktu widzenia "przemienienia Pańskiego" oraz zmartwychwstania :) Ale niezłe, że katolicy się tym interesują!

O. Tiso mówi: "Mamy sposobność przyjrzeć się zjawisku, które zdaje się być naprawdę weryfikowalne, a zarazem jest nadzwyczajne."

Br. David Steindl-Rast mówi: "Ewentualność, że inna istota ludzka poza Jezusem może przejawić coś podobnego do zmartwychwstania, w formie ciała świetlistego, które w momencie śmierci pochłania całą materialność zdaje się być raczej potwierdzeniem wiary dla wielu moich przyjaciół, a nie jej zagrożeniem."

"W Tybecie wykonujemy pracę antropologiczną (odnośnie zjawiska ciała tęczowego) poprzez wywiady z ludźmi, obserwowanie zjawisk, zbieranie danych poprzez badanie tekstów oraz słuchanie, obserwacje, wywiad, sprawdzenia, współpracę z mnichami, rozmowy z osobami."
moja książka "Anatomia zła. Rzecz o mentalności śmierci": http://www.empik.com/anatomia-zla-rzecz ... ,ksiazka-p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”